مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

نوع مراقبت از پوست خود را با شروع پاییز تغییر دهید

نوع مراقبت از پوست خود را با شروع پاییز تغییر دهید

کارهایی که هر روز صبح برای مراقبت از پوست خود انجام می دهید حتما شامل شست و شو ، آبرسانی و استفاده از مرطوب کننده ها می شود. اما با شروع پاییز این مراقبت ها باید کمی متفاوت باشد ، زیرا بعد از گذشت تنها یک ساعت در پوست خود احساس کشیدگی و سفتی می نمایید.

در این شرایط فکر می کنید نکته ای را از قلم انداخته اید اما در واقع اینطور نیست و شما تمام نکات مراقبتی را مثل روز های تابستان به صورتی بی نقص انجام داده اید. فراموش نکنید پوست در واقع مرز بین دنیای درون بدن و خارج آن می باشد و البته مراقبت و سلامت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دیگر روزهای تابستان به پایان رسیده ، آب و هوا در حال تغییر است و این بدان معناست که نوع مراقبت شما از پوست نیز باید تغییر کند.

چرا پوست در طول پاییز دچار تغییر می شود

پوست در معرض خطرات محیطی قرار دارد و با تغییر این محیط پوست نیز تغییر می کند. رطوبت موجود در هوا روی میزان رطوبت پوست تاثیرگذار است ، به همین دلیل هم آب و هوای مرطوب موجب نرمی و لطافت پوست می شود . اما خشکی آب و هوا از رطوبت پوست می کاهد و موجب پدید آمدن چین و چروک بیشتری می شود.

از آنجایی که نوع آب و هوا روی پوست تاثیرگذار است ، هر فصل فواید و مضراتی را برای سلامت پوست به همراه خود دارد. به طور کلی حتی در خشک ترین آب و هوا هم مراقبت از پوست در طول تابستان ، به دلیل رطوبت بیشتر ، آسان تر از زمستان است. همچنین اکثر ما با شروع فصل تابستان سبزیجات و میوه های تازه ی بیشتری مصرف می کنیم و فعالیت بدنی بیشتری نیز داریم که همین موضوع به افزایش گردش خون وبهبود سلامت پوست کمک می کند.

البته اگر از زاویه ای دیگر به فصل تابستان نگاه کنیم ، خیلی هم برای پوست ما مفید نیست. در این فصل پوست ما بیش از پیش در معرض اشعه ی آفتاب قرار می گیرد و موجب افزایش سرعت روند سالخوردگی می گردد . همچنین اگر وقت زیادی را در استخر ها سپری کنید ، به دلیل کلر و نمک موجود در آب ، پوست خشک و حساس می شود. افزایش دمای هوا هم پوست را خشک می کند و با تعریق بیشتر آلودگی در منافذ پوست انباشته می شود.

پاییز ، هوای سرد را در پی دارد ، باد با شدت بیشتری می وزد و دمای هوا دچار نوسانات ناگهانی می گردد، روزها هوا خشک و شب ها مرطوب است. با چنین شرایطی پوست مجبور به سازگاری است و بنابراین نوع مراقبت از پوست نیز به تبع این تغییرات مجبور به تغییر می باشد.

برای آنکه پوست شما با شروع روزهای پاییزی در بهترین حالت خود باشد ، این نکات را امتحان کنید . مطمئن شوید به اندازه ی کافی به پوست خود اهمیت می دهید . آیا اواسط روز احساس خشکی در پوست خود دارید ؟ و یا با افزایش دمای هوا پوستتان بیش از حد چرب می شود ؟ آیا پوست شما ظاهری بی روح و خسته دارد ؟

بر اساس پیغامی که پوست سعی در رساندن به ما دارد ، می توانید زمان به کارگیری این نکات را کاهش و یا افزایش دهید. اگر شما در دسته ی افرادی قرار می گیرید که تغییرات آب و هوا تاثیر بسیار زیادی روی پوستتان می گذارد ، اخبار هواشناسی را دنبال کنید و با توجه به میزات رطوبت هوا نوع مراقبت از پوست خود را تغییر دهید :

پاک کننده ی خود را تغییر دهید

پاک کننده احتمالا مهمترین بخشی است که در بحث مراقبت از پوست باید به آن توجه کنید. فعالیت های روزانه در طول تابستان موجب آن می شود که پوست به پاک کننده ای قوی تر ، مثل پاک کننده های حاوی عصاره ی مرکبات ، نیاز داشته باشد . اما باید با سرد شدن هوا پاکننده های ملایم تر را انتخاب کنید.

اگر احساس می کنید پاک کننده ی همیشگی شما با پوستتان نا مهربان است ، نوعی را انتخاب کنید که رطوبت پوست را حفظ کند . برای مثال پاک کننده های حاوی آلوئه ورا با وجود قدرت پاک کنندگی مناسب ، موجب تغذیه و رطوبت رسانی به پوست می گردند.

تونر دیگری را برای این فصل انتخاب نمایید

مثل بخش قبلی و پاک کننده ها ، باید دنبال محصولی متعادل کننده بگردید . برای فصل تابستان می توانید از تونر های حاوی رزماری استفاده کنید ، اما برای فصل پاییز نارنج به پوست شما رطوبت و لطافت بیشتری در طول روز می بخشد.

هر تونری را که برای خود انتخاب می کنید ، مطمئن شوید محصول انتخابی شما بدون الکل باشد. از تونری استتفاده کنید که بعد از پاک کننده ، موجب آرامش پوست شما شود . باز از پوست خود مشاوره بگیرید و ببینید کدام یک از محصولات با پوستتان سازگاری بیشتری دارند.

مرطوب کننده ی شما نیز نیاز به تغییر دارد

احتمالا این نکته را شنیده اید که استفاده از روغن های گیاهی در طول تابستان به عنوان مرطوب کننده توصیه می شود ، اما با شروع سرما کرم های مرطوب کننده نتیجه ی بهتری دارند. به دلیل تعریق بیشتر در طول تابستان ، بهترین مرطوب کننده نوعی است که موجب گرفتگی منافذ پوست نشده و برای پوست سبک تر باشد. اما با شروع پاییز ، رطوبت هوا کاهش می یابد و به تبع آن رطوبت پوست نیز گرفته می شود. در چنین حالتی پوست ما ظاهری خشک و ملتهب ، با میزان چین و چروک بیشتر پیدا می کند.

در فصل سرما همچنین پوست چربی کمتری تولید می کند. این کاهش چربی یعنی باید از مرطوب کننده ی قوی تری استفاده کنید.

نواحی دور چشم را فراموش نکنید . پوست ظریف اطراف چشم هم با کاهش دمای هوا نیاز به رطوبت بیشتری دارند.

منافذ پوست را کاهش دهید

به دلیل تعریق زیاد در فصل تابستان ، میزان منافذ باز پوست افزایش پیدا می کند واثرات مخرب آفتاب هم این مشکل را نمی پوشاند. این بدان معناست که با آغاز فصل پاییز با نگاهی به آینه متوجه تعداد زیاد این منافذ می شویم .

از سرما به خوبی استفاده کنید و پوست خود را به حالت سالم اولیه برگردانید. تنها کاری که باید انجام دهید تمیز نگه داشتن آنها است و برای کاهش منافذ ، بدن خود به طور طبیعی دست بکار می شود.

از ماسک های آبرسان استفاده نمایید

شاید در روز های گرم تابستان به ماسک های آبرسان نیاز نداشته باششد ، اما با شروع فصل سرما باید استفاده از این ماسک ها را آغاز کنید. پیشنهاد ما ماسک عسل و روغن نارگیل می باشد. عسل یکی از مرطوب کننده های طبیعی و با قدرت نفوذ بالا به حساب می آید و روغن نارگیل هم موجب نرمی پوست شده و به تغذیه ی آن کمک می کند.

همچنین می توانید یکی از این ماسک ها را با ترکیب موز له شده ، آووکادو ، عسل ، ماست ، روغن زیتون و یا ترکیباتی مشابه بسازید . تنها کافی است این مواد را با هم ترکیب کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست قرار دهید.

منبع : مه شو

کانال تالارنامه,مجله