مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

تمیزی آشپزخانه من ...

تمیزی آشپزخانه من ...


آشپزخانه مستعد ترین فضای خانه برای کثیف شدن است . در یک چشم به هم زدن ، تبدیل به مکانی به هم ریخته با انبوهی ظرف کثیف و لکه های برجا مانده در گوشه های آشپزخانه می شود.

در ادامه شما را با چند روش آسان برای نظافت آشپزخانه آشنا می کنیم :

بعد از هربار غذا درست کردن و شستن سبزی، میوه، ماهی، مرغ و گوشت باید سینک ظرفشویی را ضدعفونی و تمیز کنید. سینک ظرفشویی هم برای شستن ظروف کثیف و هم برای شست‌وشو و تمیز کردن میوه و سبزی و گوشت استفاده می‏شود و باقی ماندن آلودگی روی سطح آن می‏تواند باعث انتقال آلودگی و مسمومیت‏ها‏ی غذایی شود. پس از هر بار شستن ظروف، شستن میوه و سبزی و بعد از شستن و تمیز کردن گوشت، مرغ و ماهی باید سینک را به دقت با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و هر چند وقت یک‌بار نیز آن را با محلول سفیدکننده و آب ضدعفونی کنید و با یک حوله یا دستمال تمیز خشک کنید. این کار درحفظ بهداشت خانواده و کاهش مسمومیت‏ها‏ی غذایی موثر است.
 

اگر آشپزخانه شما پس از سوختن غذا ، درست کردن پیاز داغ بوی بد و نامطبوعی گرفته است، برای رفع سریع این بوی ناخوشایند کمی دارچین یا وانیل با کمی شکر را درون تابه داغ کنید تا حدودی بسوزد، خواهید دید که بویی خوش تمامی بوهای قدیمی را در خود فرو خواهد برد.
برای پاک کردن چربی روی اجاق گاز، یخچال و نظایر آن، پارچه ای را در سرکه خیس کنید و روی آن بمالید. خیلی سریع تمیز و پاکیزه می شود.، چرا که سرکه دشمن چربی است.

 
برای از بین بردن املاح آهکی، کتری را با مقدار مساوی آب و سرکه پر کنید. بگذارید جوش بیاید، سپس آتش را خاموش کرده بگذارید، تمام شب به همان حال بماند. کتری خود به خود تمیز خواهد شد.
هنگام شستن بشقاب ها، چند قاشق غذاخوری سرکه داخل آب بریزید. سرکه چربی ها را از بین برده، بشقاب ها را شفاف و درخشان خواهد کرد.
با یک مسواک کهنه، جرم و سیاهی کنسرو بازکن را پاک کنید. برای آنکه تیغه های آن کاملاً تمیز شود، یک دستمال کاغذی را لای تیغه ها قرار داده و عمل بریدن را انجام دهید.
برای از بین بردن بوی نامطبوع ظرف های دردار و جعبه های سفید پلاستیکی، روزنامه مچاله شده را (فقط روزنامه های سیاه و سفید، نه رنگی) داخل ظرف قرار دهید و درش را محکم بسته بگذارید تمام شب به همان حالت باقی بماند.
قبل از شستن چرخ گوشت، یک تکه نان را مانند گوشت، درون آن چرخ کنید، با این عمل می توانید باقی مانده گوشت را از پره های چرخ گوشت پاک کنید.
برای نو کردن اسفنج، آن را شب هنگام، در آب نمک و یا آب مخلوط با جوش شیرین خیس کنید.

اگر هنگام آشپزی مقداری مواد غذایی روی زمین ریخت، باید فورا آن را بردارید و سطح زیرش را تمیز کنید. همچنین لازم است هر هفته کف آشپزخانه را با آب گرم و مواد شوینده بشویید و سطح زیر کابینت‎ها، لباسشویی، اجاق گاز و یخچال را تمیز کنید.


حالا سراغ یخچال می رویم :

قبل از هر چیز درباره محتویات یخچال خود تجدیدنظر کنید. بهتر نیست جعبه گز سال قبل را که تقریباً سنگ شده از یخچال بیرون آورید؟ یا شیشه های ترشی فاسد شده را ؟ پس از خارج کردن مواد غذایی و ظروف بی مصرف نوبت به تمیز کردن کشوهای پایینی یخچال می رسد.

آنها را کاملاً بیرون آورید و زیر شیر آب بشویید و یا با یک دستمال خیس آن ها را تمیز کنید. برای جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی در داخل این کشوها یک تکه اسفنج کوچک در آن قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کند.

پس از این که بدنه داخلی یخچال و سطح قفسه های آن را تمیز کردید، یخچال را از برق درآورید و آن را جلو بکشید تا از دیوار فاصله بگیرد. سطح پشت یخچال را از گرد و خاک تمیز کنید تا خیالتان از همه جا راحت باشد.

منبع : فودفا

کانال تالارنامه,مجله