مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

اثرگذاری با روابط اجتماعی قوی

اثرگذاری با روابط اجتماعی قوی

براي برخورداري از روابط بين فردي رضايت بخش، تقويت مهارت هاي اجتماعي بسيار مفيد است و همچنين كنترل سبك تفكر و تفسيرهايي كه ازموقعيت اجتماعي خود به عمل مي آوريم بسيار مهم است.
به گزارش خبرگزاری مهر، "كمرويي" به دستپاچه شدن در مقابل افراد و احساس ناراحتي كردن در حضور ديگران اطلاق مي شود. نكته مهم در مورد كمرويي اين است كه بيشتر افراد اين تجربه را به صورت مشترك دارند. افراد كمرو مي گويند كه در برقراري مكالمه و حفظ تماش چشمي با ديگران مشكل دارند و زماني كه مي كوشند با فردي ارتباط برقرار كنند، احساس ناراحتي مي كنند.

افراد كمرو مسائلی چون دل پيچه، تپش قلب، تعرق، سرخ شدن، افكار خود تحقيركننده، نگراني درباره ارزيابي منفي ديگران، مهارت اجتماعي ضعيف، بازداري اجتماعي و دست و پا چلفتي بودن را تجربه می کنند.

گاهي اوقات احساس كمرويي طبيعي است ولي مي توان ياد گرفت كه بر اين احساس خود غلبه كرد و يك فرد اجتماعي تر شد. افراد كمرو با پذيرفتن اينكه هميشه كمرو خواهند ماند و زندگي اجتماعي آنها به ابتكار ديگران وابسته است نگرش بدبينانه اي را اتخاذ مي كنند. وقتي افراد ياد بگيرند تعاملات اجتماعيشان را تحت كنترل خود درآورند مي توانند بر كمرویي غلبه كنند.

براي برخورداري از روابط بين فردي رضايت بخش،تقويت مهارت هاي اجتماعي بسيار مفيد است. همچنين كنترل سبك تفكر و تفسيرهايي كه ازموقعيت اجتماعي خود به عمل مي آوريد بسيار مهم است. افراد بايد طرز تفكر خود را درباره كمرويي تغيير دهند و در برقراري گفتگو نقش داشته باشند.

سازگاري با ديگران مستلزم برخورداري از مهارت هاي مكالمه اي خوب است. تحقيقات نشان داده كه مهارت هاي مكالمه اي افراد كمرو به شدت ضعيف است. افراد كمرو درآغازكردن مكالمات محتاط هستند، آنها سكوت را نمي شكنند و با اشتياق به گفته هاي فرد ديگر پاسخ نمي دهند.

افراد كمرو بايد مهارت هاي مكالمه اي خود را بهبود بخشند و خوشبختانه مي توان مهارت هاي مكالمه اي را ياد گرفت و بهبود بخشيد. افرادي كه در برقراري گفتگو مشكل دارند اغلب شكايت مي كنند كه چيزي براي گفتن پيدا نمي كنند. اين مشكل سه راه حل دارد؛ اول داشتن ز مهم است. افرادي كه زياد حرف مي زنند معمولا ياد گرفته اند بسياري از عقايد و افكار خود را قبل ار بيان كردن سانسور نكنند. آنها همچنين ياد گرفته اند توقعات خود را در مورد انجام مكالمه معني دار پايين آورند و به صحبت هاي كوتاه نيز رضايت دهند.هدف از صحبت كوتاه اين است كه ديگران متوجه شوند شما به آنها علاقه مند هستيد. وقتي براي اولين بار شخصي را مي بينيد لازم نيست براي اينكه علاقه خود را براي مكالمه به او نشان دهيد، به مدت طولاني صحبت كنيد رابطه عميق و معني دار بعدا ايجاد خواهد شد.

راه حل دوم براي بهبود بخشيدن مهارت هاي مكالمه اي خود آشنايي با ويژگي هاي مكالمه خوب است. يك ارتباط بين فردي خوب شامل دو مولفه اصلي است كيفيت ارتباط و عمق وارزش ارتباط. كيفيت ارتباط به صحبت كردن به شيوه اي كه بيانگر احساس آرامش، توجه، غير رسمي بودن، پذيش، درك و فهم و علاقه مندي باشد اشاره دارد. افرادي كه ارتباط شان با ديگران از كيفيتي بالا برخوردار است، مي دانند كه چه موقع سكوت را بشكنند و به طرف مقابل خود بفهمانند كه او رادرك مي كنند. منظور از عمق و ارزش ارتباط، ارتباطي است كه شخصي، عميق، دقيق و ارزشمند است. يكي از راههايي كه باعث مي شود ديگران حس كنند مكالمه شان براي شما عميق و با ارزش است،نشان دادن توجه خالصانه و صادقانه به چيزهايي است كه براي آنها مهم و معني دار است. راه حل سوم؛ براي افرادي كه در برقراري گفتگو مشكل دارند، تمرين حرف زدن با ديگران است.

براي غلبه بر كمرويي خود ما مي توانيم نقش موثري در اين مورد ايجاد كرده و ترس و طردشدگي را از خود دور كنيم و از خود در روابط اجتماعي مان ارزيابي منفي نداشته باشيم و اين نوع ارزيابي احتمالا به افسردگي، خشم، اضطراب و عزت نفس پايين ما منجر مي شود و اين احساسات دقيقا احساساتي هستند كه افراد تنها از آن رنج مي برند.

برای برخی از آدم ها ارتباط برقرار کردن با دیگران، به ویژه با آدم های جدید بسیار دشوار است. اینکه در مورد علاقه‌مندی های خود حرف بزنند و بخواهند به دیگران نزدیک شوند، برایشان همانند برداشتن یک کوه و حمل کردن آن است. ترسی که در ارتباط برقرار کردن با آدم های جدید در وجود این آدم ها هست شاید از کودکی آنها آغاز شده باشد. هرچه هست، این ترس و نگرانی را می توان برطرف کرد. فقط کمی حوصله و تمرین می خواهد.

ما در اینجا دو راهکار می گوییم که شاید ظاهرا ساده و واقعا دشوار باشند، اما تاثیرگزار هستند.

1. از همین که هستید راضی باشید و با غریبه ها طوری رفتار کنید که انگار دوستان شما هستند. اگر بتوانید به این باور برسید و بی خجالت با دیگران ارتباط برقرار کنید، در روابط اجتماعی خود شاهد موفقیت های بسیاری خواهید بود.

 

برای این منظور باید تمرین کنید. باید دست از خجالت و ترس بردارید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. باید خودتان پیش قدم صحبت کردن با آنها بشوید. برای این منظور لازم است چند نکته را بدانید. اول اینکه برای حرف های خود با غریبه ها یک خط پایه تعریف کنید. به عنوان مثال، من پیشنهادهای آنها را قبول می کنم و روزانه یک مکالمه با آنها خواهم داشت.

باید سعی کنید دایره دوستان خود را توسعه دهید و برای حرف زدن یا نزدیک شدن به آدم ها، فقط به دوستان و نزدیکان خود بسنده نکنید. پس از یک یا دو ماه تمرین در این راستا می توانید در بهبود رابطه اجتماعی خود یک قدم جلوتر حرکت کنید.

2. به مدت 30 روز، هر روز با 3 غریبه حرف بزنید

مثلا وقتی در پاساژ در حال خرید هستید، به طور رندوم یک نفر را پیدا کنید و به او سلام کنید. این کار به نظر بسیار عجیب و ترسناک است. اما ترسی به دل خود راه ندهید و این کار را ادامه دهید. می توانید با این افراد در هر زمینه ای که دوست دارید حرف بزنید. مثلا بپرسید: «چه لباس قشنگی. از کجا آن را خریده اید؟» یا مثلا اجازه دهید واکنش آنها تعیین کننده موضوع صحبت شما بشود.

این کارها را اگر به مدت یک یا دوماه تکرار کنید به مرور می توانید در میان آدم های غریبه و جمع های جدید، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و از اینکه با آنها وارد صحبت و مکالمه بشوید، نترسید. در میان این آدم ها می توانید افرادی را بیابید که بسیار در توسعه دیدگاه و روحیه شما نقش موثری دارند. شاید حتی شما را متوجه استعدادهایی کردند که خود از آنها غافل هستید.

معاشرت با آدم ها بر تجربه زندگی انسان ها می افزاید. سعی کنید دایره دوستان خود را گسترش دهید و به چند نفر محدود نشوید.

منبع : مهر

کانال تالارنامه,مجله