مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

جذب شریک زندگی با قانون جذب

جذب شریک زندگی با قانون جذب

بسیاری از ما به دنبال یک شریک، برای زندگی هستیم. اما بر چه اساسی اين انتخاب صورت می گيرد؟ ما صدها و حتی هزاران نفر را، در جریان زندگی روزمره ملاقات می کنیم. چه چيزی باعث می شود دو نفر در ميان هزاران فرد بی شمار در دسترس، يكديگر را انتخاب كنند. علم روانشناسی مدت طولانی در تلاش برای پاسخ به این سوال است، و موفقیت قابل توجهی بدست آورده است

دو نظريه اصلی در رابطه با قانون جذب وجود دارد:

نظريه تكامل
نظریه تکامل، ادعا می کند تمایلات رفتاری، ویژگی های فیزیکی و ویژگی های شخصیتی باعث افزايش شانس ما برای زنده ماندن و تولید مثل می شوند. اين نظريه معتقد است تفاوت های فيزيكی و بيولوژيكی در زنان و مردان در انتخاب شريك زندگی آنها تاثير گذار است. به عنوان مثال از نظر زيستی زنان در دوران بارداری- كه از نظر زمانی محدود است- نياز به كمك و حمايت دارند. پس منطقی است كه مردانی كه توانايی حمايت از زنان را دارند، جذب زنان جوان (كه در نتيجه قدرت توليدمثل دارند)می شوند. زنان نيز در انتخاب خود به موقعيت و وضعيت مردان توجه می كنند .

نظريه نقش اجتماعی
اين نظريه معتقد است جامعه بيشتر از عوامل زيستی تعيين كننده انتخاب است.  مطابق این استدلال، قواعد انتخاب همسر توسط نقش هایی که زنان و مردان در جامعه دارند، تعيين می شود. برای مثال، زنان جذب مردانی مي شوند كه دارای قدرت و وضعيت مالی خوب هستند زيرا جامعه رسيدن به اين موارد را برای زنان محدود می كند. اگر در آينده، قدرت و پول بيشتری به زنان اختصاص يابد ديگر مردان دارای قدرت و پول زياد برای زنان جذاب نخواهد بود.

مطالعات نشان داده است كه در ۵۰ سال اخير ملاك های انتخاب همسر در زنان و مردان تغيير كرده است مخصوصا از زمانی كه زندگی با حقوق يك نفر سخت شده و زنان دارای شغل و درآمد شده اند. زنان و مردان بر مسائل اقتصادي تاكيد بيشتری می كنند و درآمد طرف مقابل بيشتر از آشپزی و خانه داری مهم تلقی می شود. اين تغييرات نشان می دهد كه فرهنگ تعيين می كند كه چه چيزی باعث جذابيت می شود.

بر طبق مطالعات موارد زير در ايجاد يك رابطه بلند مدت نقش دارند

آشنایی
به طور كلي ما علاقه مند به افرادي كه در اطرافمان هستند، می شويم. مخصوصا اگر با آنها به طور مكرر در ارتباط باشيم. پس اگر زمان زيادی با كسی در ارتباط باشيم احتمال بيشتری دارد كه عاشق او بشويم. به همين دليل است كه بيشتر عشق ها در دانشگاه يا محل كار به وجود می آيد.

جذابيت ظاهری
زيبايی ظاهری يكی از موارد مهم در ايجاد رابطه است. شما نمی خواهيد بقيه عمرتان را در كنار كسی كه از نظر شما زيبا نيست بگذرانيد. افرادی كه از نظر ظاهری مشابه هستند جذب يكديگر می شوند،‌ و افرادی كه ظاهری متوسط دارند نيز در كنار يكديگر قرار می گيرند. در واقع شباهتهای ظاهری باعث جذب افراد به يكديگر می شود.

ويژگی های شخصيتی
تحقيقات نشان می دهد دو عامل شخصيتی باعث جذب ما به ديگران (يا ديگران به ما) می شود، كفايت و گرمی و مهربانی افراد توانمند باهوش هستند و از نظر اجتماعی جذاب در نظر گرفته می شوند. افراد مهربان نيز بسيار جذاب هستند.

تشابه
بدون شك اين مهم ترين يافته در اين زمينه است. ما به سمت افرادی كه شبيه ما هستند كشيده مي شويم. افراد تحصيل كرده جذب تحصيل كرده ها می شوند. افراد برونگرا به برونگراها تمايل دارند و…. ما افرادی را كه بيشترين نقاط مشترك با ما را دارند را به افرادی كه در واقع مكمل ما هستند و با ما متفاوتند، ‌ترجيح می دهيم. دليل اين تمايل بسيار ساده است ما با اين افراد به راحتی ارتباط برقرار كرده و آنها را درك می كنيم. در واقع ما با اين تمايل با يك تير دو نشان می زنيم. او شگفت انگيز است و شبيه من است، پس من شگفت انگيزم! چه كسی دوست ندارد شگفت انگيز باشد.

عشق در مقابل شان و مقام اجتماعی
اگر عشق قوی بين دو نفر وجود داشته باشد معمولا وضعيت اجتماعی و اقتصادی را فدای آن خواهند كرد.

ثبات در برابر ظاهر خوب
در هنگام انتخاب شريك زندگی ما معمولا جذب كسی می شويم كه ثبات عاطفی بيشتری داشته باشد. حتی ممكن است كسی را با جذابيت ظاهری كمتر اما ثبات عاطفی بيشتر انتخاب كنيم.
ما تمايل به افراد با تحصيلات بالاتر داريم تا كسی كه تمايل به داشتن بچه های زياد دارد.
اين  عوامل در زنان و مردان به طور متفاوتی ديده شده است.
به طور کلی، زنان اهمیت بیشتری به  وضعیت اجتماعی و اقتصادی می دهند تا عشق رمانتیک. زنان نیز ثبات عاطفی را  به ظاهر جذاب، و هوش و تحصيلات را به تمایل به داشتن فرزند ترجيح مي دهند اما برای مردان وضعیت مالی، ثبات عاطفی، و هوش از اهميت كمتری برخوردار است . مردان بر زیبایی ، جوانی و سلامت جسمی، و تمایل برای کودکان بيشتر ارزش قائلند.

منبع : مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر

کانال تالارنامه,مجله