مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

علت طلاق

علت طلاق

در زندگی اتفاقات بدليی رخ می دهند و طلاق نيز از اين موضوع مستثتی نيست. چه در ازدواج يك ساله وچه بيست ساله هميشه مشكلاتی وجود دارد. اگر يك يا دو طرف احساسات خود را نشان ندهند، ‌احتمال بروز طلاق زياد می شود. در ادامه بيشترين دلايل طلاق آورده شده است.

علت های و دلایل طلاق

شبكه های اجتماعی
رشد روزافزون شبکه های اجتماعی، همراه شده است با افزایش ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی در جامعه که بیشترین تاثیر را در حوزه طلاق داشته است. متاسفانه در چند سال گذشته با افزایش انواع و اقسام شبکه های اجتماعی در فضای مجازی شاهد افزایش قابل توجه مباحث طلاق در دادسرا ها و دادگاه ها بر اثر همین شبکه های اجتماعی هستیم. گرایش زوجین به برقراری ارتباط به جنس مخالف در شبکه های اجتماعی و عدم نظارت بر عملکرد روحی، عاطفی، جنسی باعث گرایش زوجین به این شبکه ها شده است که نتایج تلخ آن بی اعتمادی به همدیگر و در آخر هم جاری شدن طلاق بین زوجین خواهد بود.

عدم تفاهم
يكی از دلايل طلاق در جامعه، عدم تفاهم است. زوج‌ها برای ادامه يك ارتباط رضايتمند بايد از مهارت‌های زندگی مانند گفت‌وگو كردن، گوش دادن و توانايی حل مساله آگاهی داشته باشند و اين را بدانند كه با تشكيل زندگي «من» و «منيت» از بين رفته و «من» تبديل به «ما» می شود. در زندگی نفع «ما» مطرح است. همچنين زوج‌ها بايد توانايی سازگاری در هر شرايطی را داشته باشند. در زندگی مشترك، گفت‌وگو كردن به عنوان يك عامل مهم در ازدواج موفق است.

فقدان ارتباط
ارتباط كليد اصلی يك ازدواج موفق است. كمبود ارتباطات يا ارتباط منفی به سرعت احساس عشق و علاقه را از بين می برد.

نداشتن هيجان و تكراری شدن
اين را بايد دانست كه رابطه زناشويی مانند يك گياه است و بايد برای رشد آن و جلوگيری از پژمرده شدن به آن توجه بسيار داشت. بدين منظور بايد حس‌ها و نگاه‌های تازه كه در روزهای نخست آشنايی وجود داشته است را دوباره بسازيم. تازگی داشتن برای يكديگر سبب می شود كه هر دو طرف از لحاظ عاطفی و هيجانی به يكديگر نزديك شوند و حس مهم بودن را به يكديگر انتقال دهند. زمانی كه زوج‌ها وارد مرحله طلاق می شوند در واقع اين پيام را به يكديگر مي دهند كه «تو برای من مهم نيستی.» اين در حالی است كه هر دو طرف مي‌توانند كارهايی انجام دهند كه برای طرف مقابل تكراری و خسته‌كننده نشود.

سوء استفاده
سوءاستفاده جنسی، فكری و عاطفی يكی ديگر از دلايل طلاق است. درگيری های مداوم چه به صورت فيزيكی و چه لفظی برای دو طرف سالم نيست. ماندن در يك ارتباط آزار دهنده نه امن است و نه سالم.

احساس محدوديت
شما ممكن است احساس كنيد كه ازدواج شما را به عقب برده و امكان دستيابی به اهدافتان را نداريد. اگر شريكتان نتواند شما را حمايت كند، پس از ازدواجتان حمايت نمی كند.

مشكلات مالی
پول می تواند زندگی را بهتر يا بدتر كند. اگر شما بر سر پول با هم توافق نداريد پس احتمال جدايی بيشتر است.

اعتماد
آيا شما به شريك زندگيتان اعتماد داريد؟ اعتماد عامل مهمی است كه باعث موفقيت ارتباط شما می شود. اگر به شريك خود اعتماد نداريد پس احتمال شكست شما در ازدواج زياد است.

احساس عدم امنيت
حسادت و احساس عدم امنيت از موضوعاتی است كه باعث نابودی رابطه خواهد شد.

دخالت ها

دخالت خانواده‌ها:متاسفانه بسياری از زوج‌ها اين فرصت و اجازه را به خانواده‌های شان می دهند كه از همان روزهای اول ازدواج در زندگی شان مداخله كنند. علت اين دخالت به وابستگي فرد به خانواده نخستين‌اش بازمی گردد. دختر و پسر وقتی درصدد تشكيل زندگی مشترك هستند بايد وابستگی خود را از خانواده قطع كنند و هر كدام از آنها برای پايداری زندگيشان به مديريت خانواده خود بپردازند.

دخالت امور كاری:بها دادن بيش از اندازه به كار سبب مي‌شود كه زوج‌ها نتوانند وقت مفيد و كافي كنار يكديگر داشته باشند كه در نتيجه اين مساله باعث می شود محبت در خانواده كمرنگ شود. اين را بايد دانست كه شغل همه زندگی نيست بلكه ابزاری برای زندگی است.

دخالت اهداف شخصی:گاهی يكي از زوجين اهداف خود را بزرگ جلوه داده و به آن بها می دهد، مثلا ممكن است يكی از همسران دوست داشته باشد به خارج از كشور مهاجرت كند يا اينكه در منطقه خاصی خانه داشته باشد، در حالی كه طرف مقابل چنين تفكری ندارد. وقتی به اين مسايل بيش از حد پرداخته شود عملا سكان زندگی از دست زن و شوهر خارج می شود و روابط به سمت گسسته شدن پيش می رود. بهترين راه‌حل برای اين دسته از زوج‌ها اين است كه اميال و اهداف خود را در خانه مطرح كنند و تصميم مشاركتی بگيرند. امروزه فضا، فضای مشاركتی است.

دخالت فرزندان:زوج‌ها برخي اوقات به فرزندان‌شان بيش از اندازه بها می دهند، به طوری كه تصميمات را فرزندان بر عهده می گيرند.

سوء برداشت زوجین از روابط زناشویی
بسیاری از پرونده‌های طلاق‌های توافقی و حتی غیر توافقی در اثر سوء برداشت‌های غیر منطقی یکی از طرفین از وظایف خود در روابط زناشویی است. بسیاری از زنان بر خلاف میل باطنی خود به یک رابطه تن می‌دهند و بسیاری از مردان بدون توجه به عواطف زنانه زوجه و یا میل شخصی آن از او طلب یک رابطه زناشویی می‌کنند و توقع دارند زوجه نیز تن در دهد. در ادامه این روند زوجه بی‌میل یا اصطلاحا سرد مزاج می‌شود و همین امر باعث می‌شود برخی زوج‌ها به دنبال یک شریک جنسی دیگر باشند. به جرات می‌توان گفت بخش زیادی از این طلاق‌ها در اثر بی‌توجهی و عدم شناخت کافی در این زمینه است.

عدم تناسب خصوصیات شخصیتی
به طور مثال مرد برون‌گرا نمی‌تواند با زن درون‌گرا زندگی خوبی داشته باشد.

اختلالات بالينی
يكی ديگر از علل طلاق مشكلات و اختلالات روانشناختی مثل افسردگی، اضطراب و وسواس هاست.

اعتياد
افراد می توانند معتاد به مواد، رفتارها یا حتی سایر افراد بشوند. اعتياد به مواد مخدر، قمار والکل می تواند زندگی فرد را نابود كند. اعتياد همچنين خطر از دست دادن اشتغال، دوستان، و ازدواج را به وجود می آورد.

منبع : مرکز مشاوره ایران

کانال تالارنامه,مجله