مجله اینترنتی تالارنامه

تندرستی ، سلامت ، زیبایی

تالارنامه - مرجع تخصصی مشاغل مرتبط با عروسی

عاشقان این موضوعات جالب را بدانند!

عاشقان این موضوعات جالب را بدانند!

عشق يك پنجم ثانيه زمان می برد
وقتي كه شما به يك شخص خاص نگاه می كنيد، يك پنجم ثانيه طول می كشد تا مواد شادی آور در مغز شما ترشح شود. مطالعات تصويربرداری از مغز نشان می دهد كه در عشق ۱۲ منطقه مختلف از مغز درگير هستند. زمانی كه به كسی كه دوست داريد فكر می كنيد يا نگاه می كنيد انتقال دهنده های عصبی در مغز شما ترشح می شوند از قبيل: اکسی توسین، دوپامین، وازوپرسین و آدرنالین. حالتی كه از عشق در مغز به وجود می آيد مانند حالتي است كه با مصرف دورز كمی از كوكايين بدست می آيد.
 
نقشه مغز از عشق و تمايلات
مطالعات اوليه بر روي تفاوت هاي عصبی بين عشق و تمايل جنسی، نشان دهنده هم پوشانی قابل توجه بين اين دو و همين طور تفاوت هاي قابل ملاحظه اي نيز بود. نتایج نشان داد که برخی از شبکه های مغزي کاملاً مشابه، در عشق و تمایلات جنسی فعال می شوند. مناطق فعال شده، مناطقي هستند كه در احساسات، انگيزه و تفكرات در سطح بالا درگيرند. روانشناسي عشق نشان مي دهد كه ميل جنسي بيشتر از يك احساس عمومي و كلي است و شامل انگيزه و هدف مشخص و درگيري افكار پيشرفته است. و عشق است که در بالای این مدارهاي ساخته شده قرار دارد، با یک منطقه کلیدی متفاوت در جسم مخطط. این منطقه از مغز است که معمولا با تعادل بین عملكردهای سطح بالاتر و پایین تر همراه است.
 
زوج ها بعد از ۲۵ سال شبيه يكديگر می شوند
افرادي كه به مدت ۲۵ سال با يكديگر زندگی مي كنند از نظر ظاهری به يكديگر شباهت پيدا می كنند. يكي از مطالعات روانشناسی عشق نشان داد، زوج هايي كه ۲۵ سال با يكديگر زندگی كرده اند از نظر ظاهری به يكديگر شباهت دارند. اين شباهت ممكن است بدليل شباهت در رژيم غذايی، محيط، شخصيت و يا حتی بدليل همدلی با شريك زندگی در طول اين همه سال باشد.
 
رابطه از راه دور می تواند نتيجه بخش باشد.
براساس تحقيقات جديد رابطه از راه دور می تواند نتيجه بخش باشد. دو عامل  وجود دارد كه باعث زنده نگه داشتن رابطه از راه دور می شود.

اشتراك گذاری: خصوصی ترين و صميمی ترين اطلاعات را به يكديگر بگوييد. درباره مسائل روزمره و كوچك خود با يكديگر صحبت كنيد.

نگاه واقع گريانه به شريك زندگی خود داشته باشيد.
نتايج نشان داده، کسانی که رابطه از راه دارند، اغلب سطوح مشابهی از رضایت و ثبات را در مقايسه با کسانی که به لحاظ جغرافیایی به یکدیگر نزدیک هستند، تجربه می كنند.
 
۴ عامل كه باعث مرگ يك رابطه می شود
بيشتر از ۴۰ سال است كه پرفسور گاتمن به تجزيه و تحليل روانشناسي عشق پرداخته است. او براي پيدا كردن رفتارهايي كه پيش بيني كننده پايداري و بقای رابطه است، زوج های بسياري را در طي سال هاي متمادی دنبال كرده است. نتايج مطالعاتش نشان داد كه چهار چيز باعث مرگ روابط می شود: انتقاد تكراری، استفاده از عبارات تحقيرآميز، طعنه زدن و حالت دفاعی داشتن.
 
ازدواج های مدرن نيازمند خودشكوفايی است.
بر اساس تحقيقات، چهره ازدواج در طي سال ها به طرز معناداری تغيير كرده است. در گذشته ازدواج بيشتر براي تامين امنيت و ثبات بود اما امروزه مردم خواستار رضايت و خودشكوفايی رواني از ازدواج خود هستند. امروزه توقع بيشتر افراد از ازدواج سفر به سوي خودشكوفايی و تحقق خويشتن است. متاسفانه برای رسيدن به اين خواسته، زوجها تلاش و زمان كمی برای رسيدن به اين نياز سرمايه گذاری می كنند.

نویسنده این مطالعه، الی فینکل توضیح داده است:
«به طور كلی، اگر می خواهيد ازدواج، شما را به ابراز خود و رشد شخصی برساند، بسيار مهم است كه وقت و انرژی كافی در ازدواج خود سرمايه گذاری كنيد. اگر وقت و انرژی كافی نداريد، پس منطقی است كه توقعات خودتان را برای به حداقل رساندن نااميدی، تنظيم كنيد».
 
يك تمرين ساده برای نجات ازدواج
اگر ازدواج شما نياز به كمی توجه و مراقبت دارد.  نيازی نيست كه به مشاور مراجعه كنيد، نگاه كردن چند تا فيلم در كنار هم مي تواند ترفند خوبی باشد. يك مطالعه سه ساله جديد نشان داده كه ديدن فيلم هايی در مورد روابط و بحث در مورد آنها پس از ديدن فيلم، باعث كاهش نرخ طلاق شده است.

رونالد روگ نویسنده اصلی این پژوهش است اظهار داشته است:
«نتايج نشان داده است كه زن و شوهر حس درستي از آنچه كه در روابطشان ممكن است درست يا غلط اتفاق بيفتد دارند. بنابراين شما لازم نيست تمام مهارتها را برای كاهش نرخ طلاق بياموزيد».
 
رابطه پس از طلاق
حتي بعد از طلاق نيازی نيست كه روابط قطع بشوند، مخصوصا اگر پای بچه ها هم درميان باشد. يك مطالعه درباره فرزندپروی بعد از طلاق نشان داده است  كه پدرها و مادرها به ۵ طريق به بزرگ كردن مشترك بچه ها می پردازند:

مشكلات را دوتايی حل مي كنند.
دوستان خوب باقی می مانند.
تشريك مساعی دارند، زماني كه زوجين از اين مرحله گذر مي كنند و از هم به خوبی ياد می كنند.
همكاران عصبانی هستند، زماني كه بحث ها هنوز بعد از طلاق ادامه دارد.
حريف آتشين، زمانی كه بچه ها در دعواها و بحث ها تبديل به گروگان می شوند و بسيار زجر می كشند.

منبع: brainfodder.org

کانال تالارنامه,مجله